Covid -19 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Covid-19 üst solunum yollarında enfeksiyon yapan bir hastalıktır. Her geçen gün farklı türleri ve etkileri çıkan salgın hastalık türüdür.

Covid-19 hakkında bilmeniz gerekenler neler? İyileşme süreci, virüsün yayılma biçimi ve çok daha fazlası hala araştırmaların yapıldığı bir konu. Aynı zamanda bir yandan farklı aşı üretiminin de yapıldığı, uygulamaların başladığı, tüm dünyanın etkisi altında olduğu hastalıktır.

Covid-19 Enfeksiyonlu Hasta

Korona virüs öldürücü etkisi olan bir hastalıktır. Başlangıçta sadece üst solonum yollarında enfeksiyon yaratan bir hastalık olmasının yanı sıra, alt solunum yollarına da inerek daha ciddi bir hastalık boyutuna taşınıyor. Peki, covid-19 enfeksiyonu hasta belirtileri ne oluyor? En çok görülen belirtilerden nadir görülen belirtilere kadar her belirtiyi ciddiye almalısınız. Ayrıca bulaşıcılık riskinin çok olduğunu her zaman göz önünde bulundurarak ona göre hareket etmelisiniz.

Yüksek ateş, hastalarda en çok görülen belirtiler arasında yer alıyor. Aynı zamanda nefes darlığı da görülür. Nadir olan mide bulantısı, ishal gibi şikayetler de olur.

Covid-19 Nasıl Bulaşır?

Tıpkı diğer enfeksiyonlu hastalıklarda olduğu gibi, korona virüs nasıl bulaşır sorusunun yanıtı da aynıdır. Virüs damlacık yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Yani solunum yolu ile insanlara geçmektedir. Kişinin hasta olması durumunda öksürük, hapşırık gibi en önemli bulaş şekilleri olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda cansız yüzeylerde de bu şekilde bulaştırma olabilir. Bu yüzeyler ile temas edilmesi durumu da bulaş durumları arasında yer almaktadır.

Covid-19’dan Korunma

Hem insanlarla teması sıfırlamak hem de cansız olan yüzeyler ile temasın minimuma indirilmesi önemlidir. Kişinin başka kişiler ile temas etmiyor olmasının yanı sıra, cansız yüzeyler ile olan temasına da dikkat etmesi gerekir. Bunun önlenmesi için mutlaka sık sık dezenfeksiyon işlemlerinin gerçekleşmesi gerekiyor. özellikle toplu alanlarda, iş yeri ya da benzer kamusal alanlar için de geçerli olmak üzere mutlaka dezenfeksiyon çalışmaları yapılmalıdır. Gün içinde etil alkoller ile korunmanın yanı sıra geniş çaplı dezenfeksiyon çalışmaları uygulanması, iş yeri ve kamusal alanlar için son derece önemlidir.

Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Makaleler

İş Yeri Dezenfeksiyon Hizmeti

İş yeri dezenfeksiyon hizmeti sayesinde, çalışma koşullarını iyileştirebilirsiniz. Profesyonel destek alarak çözüm sağlayabilirsiniz. Salgın hastalıklardan korunmak ve doğabilecek diğer sorunları ortadan kaldırmak açısından iş yeri

Daha Fazla »

Dezenfeksiyon Yöntemleri Nelerdir?

Dezenfeksiyon yöntemleri nelerdir? Uygulama nasıl olur? İşte sizin için sorunuzun yanıtını veriyoruz, bilgilendiriyoruz. Dezenfeksiyon yöntemleri nelerdir sorusuna geçmeden önce, bu işlemin direkt olarak uygulama kapsamında

Daha Fazla »

Dezenfeksiyon Nedir?

Son dönemde en çok duyduğumuz terimler arasında dezenfeksiyon var? Peki, tam olarak nedir ve nasıl uygulanır? İlk olarak dezenfeksiyon nedir sorusunun yanıtını veriyoruz. Dezenfeksiyon, cansız

Daha Fazla »