Dezenfeksiyon Antisepsi Sterilizasyon Nedir?

Dezenfeksiyon antisepsi sterilizasyon nedir, sorusunun yanıtını veriyoruz. Salgın hastalıkların artışı ile dezenfeksiyon talepleri arttı.

Dezenfeksiyon antisepsi sterilizasyon kendir? Antisepsi, vücut yüzeyindeki canlı mikroorganizma sayısının, antimikrobiyal aktiviteye sahip olan kimyasal madde kullanılarak indirgenmesi demektir.  Sterilizasyon ise; bir maddenin üzerinde ya da içinde bulunan tüm mikroorganizmalardan arındırılma işlemine deniyor. Bu işlem sonrasında hastalık yapan ya da yapmayan tüm mikroorganizmalar öldürülüyor. İşlemin sonucunda sporsuz bakteriler, mantarlar ve virüsler tüm mikroorganizmalar ortadan kaldırılmış oluyor.

Sterilizasyon Yöntemleri

Uygulamalar mutlaka profesyonel şeklide olmalı. Hem kullanılacak olan tehlikeli maddeler hem de etkilenmemek açısından alanında uzman olan kişilerden profesyonel destek almak önemlidir. Farklı pek çok yöntem ile sterilizasyon yöntemlerinin uygulanması söz konusudur.

Fiziksel yöntemler;

  • Isı ile sterilizasyon: Kuru ısı ile ya da direkt olarak nemli ısı ile sterilizasyon uygulamaları yapılır.
  • Işınlarla sterilizasyon: Işınların kullanımı ile işlemler yapılır. Uv, alfa, gama ya da beta ışınları ile uygulama gerçekleşmektedir.

Kimyasal yöntemler;

Filtrasyon ile sterilizasyon: Besi yeri, hava ya da vitamin ile yöntemler uygulanır. Bu grubun içinde aynı zamanda gazlar ile uygulanan yöntemler de var. Sterilizasyon yöntemleri içinde olan bu yöntemde; ozon, etilen oksit, klor, kükürt dioksit gibi uygulamalar söz konusudur.

Dezenfeksiyon

Dezenfeksiyon ise cansız objelerde hastalık yapabilen mikroorganizmaların, sporlar hariç olacak şekilde yok edilmesi işlemidir. Aynı zamanda çoğalmayı da engelleyen bir işlemdir. Dezenfeksiyon için kullanılan kimyasalların tamamına dezenfektan deniyor. Çok düşük konstrasyonlarda vücut yüzeyine uygulanması ile antiseptik ismini alıyor. Canlı dokulardan, mikroorganizmaların uzaklaştırılması işlemine ise antisepsi deniyor.

Fiziksel yöntemler;

  • Isı ile alevle yakma ya da kaynatma gibi yöntemler ile uygulanır.
  • Işın ile dezenfeksiyon uygulamaları ise uv ışınları ile olabilir.

Kimyasal yöntemler;

Etil alkol kullanılması, klorheksidin kullanılması, sodyum hipoklorit kullanılması son derece önemlidir.

Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler

İş Yeri Dezenfeksiyon Hizmeti

İş yeri dezenfeksiyon hizmeti sayesinde, çalışma koşullarını iyileştirebilirsiniz. Profesyonel destek alarak çözüm sağlayabilirsiniz. Salgın hastalıklardan korunmak ve doğabilecek diğer sorunları ortadan kaldırmak açısından iş yeri

Daha Fazla »

Dezenfeksiyon Yöntemleri Nelerdir?

Dezenfeksiyon yöntemleri nelerdir? Uygulama nasıl olur? İşte sizin için sorunuzun yanıtını veriyoruz, bilgilendiriyoruz. Dezenfeksiyon yöntemleri nelerdir sorusuna geçmeden önce, bu işlemin direkt olarak uygulama kapsamında

Daha Fazla »

Dezenfeksiyon Nedir?

Son dönemde en çok duyduğumuz terimler arasında dezenfeksiyon var? Peki, tam olarak nedir ve nasıl uygulanır? İlk olarak dezenfeksiyon nedir sorusunun yanıtını veriyoruz. Dezenfeksiyon, cansız

Daha Fazla »