Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon Yöntemleri Nelerdir?

Sterilizasyon ve dezenfeksiyon yöntemleri nelerdir? İlk olarak tanımlarını sonrasında ise yöntem detaylarını sizin için açıklıyoruz.

Sterilizasyon nedir? Ortamdaki bütün mikro – organizmaların her türlü canlı ve aktif şekillerinin yok edilmesi olarak açıklanır. Sterilizasyon ve dezenfeksiyon yöntemleri nelerdir sorusunun yanıtın geçmeden önce dezenfektasyonu da tanımlıyoruz. Cansız  ortamda bulunan mikroorganizmaların hastalık oluşturamayacak düzeye kadar azaltılması işlemine deniyor.

Sterilizasyon Yöntemleri

Sterilizasyon uygulamaları ve yöntemleri neler? Yöntem ne olursa olsun, ilk olarak temizlik işleminin yapılması gerekiyor. Tekrar kullanılacak olan aletler için temizleme işleminin gerçekleşmesi önemli. Burada amaç yüzey ve cihazdan organik maddelerin uzaklaştırılması oluyor. Biyolojik yükün azaltılması açısından önemlidir.

  • Hijyenik bir ortam oluşur.
  • Kullanılan yöntem ile yüzeye daha kolay ulaşılır.
  • Organik maddelerin dezenfektanları nötralize edilmesi sağlanır.

Isı yöntemi;

Nemli ısı olarak buharla sterilizasyon ve sıcak su sterilizasyonu yapılır. Burada basınçlı basınçsız olmak üzere iki uygulama olur. Sıcak su için ise kaynatma, tindalizasyon uygulamaıs yapılır. Kuru sıcak için ise pastör fırını ya da yakma, alevden geçirme kullanılır.

Kimyasal maddeler ile sterilizasyon;

Aynı zamanda kimyasal maddeler kullanılması da mümkün. Sterilizasyon yöntemleri arasında yer alır. Bunun için kullanılan farklı maddeler var. Etilen oksit, formaldehit, H2o2 gaz plazma olarak uygulamaların gerçekleşmesi söz konusu olur.

Dezenfeksiyon Yöntemleri

Farklı yöntemler ile dezenfekte çalışmaları yapılır. Temizleme işlemi, öncesinde yine mutlaka olması gerekenler arasında. Orta düzey, yüksek düzey ve düşük yüzey olmak üzere uygulamalar en iyi şeklide yapılır.

Isı ile dezenfeksiyon:

Zararsız bir yöntemdir. Yıkama makineler ile olur. Sıcak suda yıkayarak dezenfekte edilir.

Sıvı fazla dezenfeksiyon:

Isıya dayanıklı olmayan malzemelerde kullanılır. kimyasallar kullanılır. Orta fenifol ve orta benzil gibi uygulamalar yapılır.

Alkoller:

Alkol ile temizleme işlemlerinin gerçekleşmesi de söz konusudur. Miktarına ve uygulama şekline göre nasıl bir sonuç alınacağı da belli olur.

Profesyonel hizmet almak, dezenfeksiyon yöntemleri uygulanması açısından önemlidir. Siz de profesyonel destek alarak dezenfekte işlemlerinin bu alanda uzman olan kişiler tarafından yapılmasını sağlayabilirsiniz. Profesyonel sonuç alınır.

Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Makaleler

İş Yeri Dezenfeksiyon Hizmeti

İş yeri dezenfeksiyon hizmeti sayesinde, çalışma koşullarını iyileştirebilirsiniz. Profesyonel destek alarak çözüm sağlayabilirsiniz. Salgın hastalıklardan korunmak ve doğabilecek diğer sorunları ortadan kaldırmak açısından iş yeri

Daha Fazla »

Dezenfeksiyon Yöntemleri Nelerdir?

Dezenfeksiyon yöntemleri nelerdir? Uygulama nasıl olur? İşte sizin için sorunuzun yanıtını veriyoruz, bilgilendiriyoruz. Dezenfeksiyon yöntemleri nelerdir sorusuna geçmeden önce, bu işlemin direkt olarak uygulama kapsamında

Daha Fazla »

Dezenfeksiyon Nedir?

Son dönemde en çok duyduğumuz terimler arasında dezenfeksiyon var? Peki, tam olarak nedir ve nasıl uygulanır? İlk olarak dezenfeksiyon nedir sorusunun yanıtını veriyoruz. Dezenfeksiyon, cansız

Daha Fazla »